Üyelik Girişi
Site Menüsü
Site Haritası
Takvim
Placebo ...
placebotr@biyoakademi.com
Deneme 1: Hayaller Denizinden Balık Tutmak
16/03/2015

  ‘Hayaller denizinden balık tutmak’ Antik Yunan’daki refah düzeyinden dolayı söylenmiş bir söz değildir.’At oltayı ne çıkarsa bahtına’ da değildir. Üzerine çok düşünülüp onlarca sonuca çıkabilecek bir cümledir ki, özünü yakalayabilmekte hayaller denizinden balık tutmaya bezer. O zaman bu devasa cümleyi anlamaya çalışalım.

   Oltayı atmadan, oltaya takılabilecek nitelikteki balıklar önceden düşünülmüş müdür? Düşünülmüş ise şayet beklenenden farklı bir yakalanmış ise onu nasıl yorumlamalıdır?

  Olta atılmadan önce misinanın kalınlığıdan balığın kütlesi,ucuna takılan yemden cezbedicisi tahmin edilmiş olmalıdır ki hatta o mevsimde, suyun tatlı ya da tuzlu olma durumuna göre de çevresel analizlerin en azından tahmin edilmesi gereklidir. Bütün bu olasılıkları hesaplayabilmek beynin bilgiyi, verileri anlamak, görmek değil özümsenmesi şartı vardır. Zira özümsenmeyen, içselleştirilmeyen bilgiyi taşımak ayaklı ansiklopedi olmaktan ileriye gidemez. Bilgiyi içselleştirmek onu ‘soyut pratik’ te canlandırmak adımıyla başlar. Bu da bize ‘somut pratik’ sırasında veya uygulama kararı alma aşamalarında uygulamaya daha yakın hatta, icraatin ilk basamağına basılı durmamızı sağlar. Öyle ki oltaya gelebilecek balıklar düşülmüştür.

  Oltaya beklenenden farklı bir balık takılmış ise; işte o zaman şaşkınlığa gerek yoktur. Aslında bu beklenmeyen durum yeni bilgeliklerin kapılarını aralamıştır. Bu durumda nerede hata yapıldığını düşünmeden evvel, başa dönüp beklenen ve gerçekleşeni karşılaştırıp yeni verileri ortaya çıkartmalıdır. Şöyle ki; suyun ısısı, iklim, yem, o bölgedeki yaşayan belki yeni bir türün varlığından haberdar olmak gibi yeni bilgiler... Dolayısı ile yeni köprüler…

  Hayal etmek beraberinde gerçekleştirmeye karar vermek bu özümsenme süreçlerinin sonunda gün yüzüne çıkar. Belli ki bir donanım sonucu... Beynimizde ki köprülerden geçerek labirentin sonuna ulaşmak gibi…

  Peki nedir bu köprüler?

  Doğduğumuz andan itibaren ihtiyaç odaklı isteklerimizi çeşitli yollar ile tepkiye dönüştürme yetisinin gelişmesidir belki. Bu özellik yaşla, dolayısı ile de yaşanmışlıklarla elde edilen deneme-yanılma gibi metodlarla tecrübelendirilir (gelişir). Şu andaki davranış, karar, düşünce ve problem çözme becerilerimizi hep bu köprülerden geçerek yapmaktayız.

  Bir başka deyişle; öğrendiğimiz yeni bir bilgiyi bir enzime benzetecek olursak, bilgiyi kullanma mekanizmasında ki yollardan herhangi biriyle karşı karşıya kaldığımızda uygun, özgün substratı elde etmiş ve aktivasyonu başlatmış oluruz. Ne kadar çok bilgi ve ne kadar çok deneme cesareti taşırsak o denli de geniş yelpazeli, özgün fikir ve bilgi kompleksine sahip oluruz.

  Son olarak ‘Hayaller denizinden balık tutmak’ öyle kolay bir iş değildir. Hayaller denizinden balık tutmak; ‘’Sınırlı bilgiyi, sınırsız sezgi (köprüler) ile geliştirerek, sınırsız persfektife dönüştürme yetisidir.’’

  Bolca köprüler kurabilme ve köprüler altında bolca balıkların bulunması umuduyla… Saygılar.

 

PlaceboPaylaş | | Yorum Yaz
829 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Sorun - 08/05/2015
Bazen başkalarının soruları ve sorunları bir başkasına cevap ve çözüm olur.
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam29
Toplam Ziyaret53526
Hava Durumu
Anlık
Yarın
5° -2°
Saat